מקום מפגש

מזמזמים בלילה- קולות חרקים בטבע הישראלי

insect calls 1 

הלילה הישראלי עשיר בקולות חגבאיים (Orthoptera) וצרצריים (Gryllidae) בפרט. בקיץ האחרון הזדמן לי לחפש צרצרים במעיינות מסביב לים המלח. החוויה שבזיהוי החרקים הנחבאים בין צללי הלילה, עם אוזניים פקוחות ואלומות פנסים מצטלבות, מבטיח לילות ארוכים מרובי תעלומות. הקולות של פרוקי רגליים מונוטוניים, מזמזמים, שורקים ולעתים גם באים במקצבים. המבנה של הקולות הללו נובע בעיקר בשל מגבלות הגודל, מחזור החיים, התנועה שלהם במרחב ושאר חיות אחרות. במאמר זה ננסה להבין את המגבלות הללו ולהבין כיצד הם מעצבים את קולות החרקים. זאת על מנת לסייע לזהות ולאתר את החרקים בשדה:

קרא עוד...

שפת הציפורים- אזהרה, אזעקה והתגודדות

bird calls 3

ציפורי השיר בוחנות ללא הרף את סביבתם. הן מגיבות לעונה, לשעה, לציפורים חולפות ולטורפים פוטנציאלים. כל יצור חי מגודל פשוש ומעלה יקבל מחווה של ציוץ או תנועה. פעמים רבות טיילתי בחולות מבלי לראות אף יונק. אך כשלמדתי להקשיב, קולות האזהרה של הסבכי שחור-ראש (Sylvia melanocephala) הובילו אותי הישר למפגש עם שועל מסתורי, הקסם הזה הביא אותי ללמוד את "שפת הציפורים" לעומק ולנסות להבין איפה עובר הגבול הדק בין ציוץ, אמת ואגדה.

קרא עוד...

לראות את הצלילים-ללמוד את קולות הטבע

 

Slide3 min

הדרך הקלה וטובה ביותר ללמוד את קולות הטבע היא פשוט ללמוד לראות את הצלילים. כשאתה בשדה ללא אמצעי ושומע צליל חדש ולא מוכר אתה יכול להמשיג אותו בצבע וצורה ניתן לדמיין איך הצלילים עולים ויורדים וכיצד הצבע שלהם משתנה עם העוצמה. אם יש לידכם נייר ועיפרון אפשר אפילו לצייר את הקולות.

אבל הדרך המדויקת והמלמדת ביותר למשימה הזו היא … הסמרטפון. או יותר נכון להגיד לצייר ספקטרוגרמה. או בעברית תדפיס-קול. זה למעשה גרף שהמחשב מייצר מהצליל שבציר ה X שלו נמצא הזמן (שניות) בציר ה Y התדירות (הרץ) ובציר ה Z  או לרובנו זה יראה כמו חוזק הצבע מיוצגת העוצמה (דציבלים). ישנם מספר תוכנות לטלפון שיודעות לבצע את העבודה בצורה טובה. להלן שתיים שאני ממליץ עליהן:

 

קרא עוד...

עלווית חורף

כרוון

נחליאלי

קנית קטנה

פשוש

עפרוני מצויץ

פרוש מצוי

בזבוז אירופי

חוחית

דרור הבית