מקום מפגש

שפת הציפורים

P1030809
 
 
הציפורים בוחנות ללא הרף את כל שקורה סביבם. כמעט ודבר לא יוכל לעבור לידם מבלי לקבל מחווה של ציוץ או מחווה של תנועה. פעמים רבות טיילתי בחולות מבלי לראות אף יונק אך כשלמדתי להקשיב  לציפורים הם כיוונו אותי בקולות האזעקה שלהם לשביל בו נתקלתי פנים אל פנים עם השועל הניסתר. קולות פירחונים של ינשופי עצים כיוונו אותי היישר למפגש עם הפירחונים והוריהם הדואגים.

שירת הציפורים בתרבויות רבות נחשבת כדרך לעולם הנסתר מהמיתולוגיה היוונית לתרבות הקלטית והנורדית ואף המלך שלמה היה ידוע כאחד שידע את שפת הציפורים ובכך נעזר בדוכיפת למצוא את מלכת שבא.

מסע בני העדה האתיופית מאתיופיה לסודן ומשם לישראל הינו אחד מהפרקים המיוחדים ביותר במפגש שבין ההיסטוריה היהודית לטבע. לאורך המסע משפחות שלמות תלו את חייהן במיומנויות הישרדות שונות ומגוונות. הדרך ביתה מאתגרת פיזית ומלאה בשודדים שארבו בצדי הדרכים. אחת מהדרכים הטובות להסתתר מהשודדים היתה הקשבה לקולות הציפורים. גדעון שהיה אז נער צעיר הכיר את שפת הציפורים מהעבודה בשדה כחקלאי. הדבר סייע לו וכל פעם שחבורת שודדים היתה מופיעה באופק הציפורים היו קוראות קראיות אזהרה. גדעון זמנה מיד הבין את הסימן ומייד קרא לכל חברי הקבוצה להסתתר עד שהציפורים חזרו לשיר.

 

 אינך חייב/ת להכיר את כל המילים במילון של הציפור. אפשר להתחיל ללמוד את שפת הציפורים ע"י הבחנה בין קולות" שיגרה" לקולות "תיגרה". בשגרה הציפור רגועה ומתעסקת בעניני היום יום.  בקולות תגרה הציפור מתריעה או תוקפת  בגלל ארוע שקורה בסביבת הציפור. כשאדם או חיה נעים בשדה הציפורים בוחנות אותו ומתנהגות בהתאם כך גם תעשה הציפור שבעץ שליד וכך גם הציפור שבשיח שליד העץ שליד האדם או החיה ובכך יתפשטו השמועות על ה"ארוע" יתפשטו כאדוות על פני המים ברחבי השדה. לעתים רבות הן יוכלו אף לספר על טורף ממרחק של מאות מטרים. 

 

אפשר לחלק את קולות השגרה לשלושה ארועים שונים:

  • שירה- כשהטורפים אינם בסביבה והציפור רגועה מעמל שיחור המזון תוכל לראות את הזכר העומד בעמדה חשופה שר את שירת הטריטוריה שלו זו לרוב אלו יהיו קולות מפותחים עם מספר רב של תווים וסלסולים.

 

  • קולות שיחה עם בן זוג או להקה - בייחוד בעת שיחור מזון כאשר הציפורים נעות ביחד בסבך באוויר או בשדה הן מתקשרות בקולות מונוטונים ובטווחי זמן קבועים כמו שיחות חולין שאנו מקיימים בבית קפה .הקולות יהיו חד או דו הברתיים לעתים קרובות שקטים יחסית ולפעמים אף חשאיים וכמעט בלתי נשמעים כמו של הכיחלי רונן.

 

  • תחנוני פירחונים - כל הורה יודע שכשהילד רעב הילד יהיה עצבני וקולני וכך גם קולות הפירחונים שרק עזבו את הקן ועוד לא למדו לגמרי לשחר מזון לבד קולותיהם קולניים ביותר תכופים ונשמעים למרחקים ארוכים ביותר לעתים במיניםשקטים כגון ינשוף עצים ונץ מצוי זו הדרך הטובה ביותר לאתר אותם בשדה .

 

 
גם את קולות התגרה ניתן לחלק שלושה ארועים :

  • אזעקה-  קולות אזהרה מטורפים מאופיינים בקול יחיד וגבוהה שנע בין 8 -7 KHZ המפחית אפשרות לאיתור הציפור המזהירה (Klump, 1986).

  • התגודדות -   (MOBBING) הינה התנהגות רעשנית שבע"ח מבצעים בעת איתור טורף. התנהגות זו היא מעשה התגוננות כנגד הטורף המנטרלת את אפקט ההפתעה. בציפורים, העונה בה התנהגות זו קורת בצורה אינטנסיבית ביותר היא עונת הקינון. יש הטוענים כי התנהגות זו מפריעה לטורף לאתר את הקן. בציפורים קולות ההתגודדות מאופיינות בטווח רחב של תדרים סביב התדר 4.5 KHZההתגודדות יכולה לתת מידע רב על הטורף ועל המרחק שלו מהציפור המתגודדת.במחקר שנערך על ירגזי שחור כיפה  (Poecile atricapillaקולות התגודדות היווה מדד להערכת גודל הטורף (2005Templeton, ). בנוסף, קיים קשר שלילי בין מרחק הסכנה לעוצמת קולות ההתגודדות של ציפורי שיר קטנות מ 20 גרם (Frosman, 2001).. לעתים כאשר מאתרות הציפורים טורף פוטנציאלי בשדה הן מקיפות אותו בטווח ביטחון ומספרות על קיומו לכל הסביבה  ובכך למעשה מנטרלות את גורם ההפתעה .הבדואים של סיני אינם צדים סלעיות זכות תכונת ההתגודדות הזו על נחשים.
  • שיחות תוקפנות- בייחוד בין זכרים בעונת החיזור נשמע את ציפורים עם קולות חדים ותכופים אך שאר הציפורים שמסביב לא יראו סימני אזעקה עוקבים באם נתקרב נוכל לראות קרבות טריטוריה בין הציפורים בספרות מוזכר כי לעתים אף הנקבות משתתפות בקרבות אילו.
קולות הציפורים משתנים בכמותם ואיכותם במרחב על פני שעות היום, עונות השנה,מזג האוויר, זמינות מזון ומים כל אלו חלקים בפזל שכדאי שנביא אותם בחשבון כשננסה לצלול לעומק של שפת הציפורים.

מאיזה ציפור ללמוד ?
ציפורי שיר הידועות בשפה העשירה שלהן בוודאי יהיו חברים נפלאים ללמידה. על מנת להבין את שפתם אתה לא חייב להכיר את  כל הציפורים אלה מספיק לך להכיר ציפור אחת. מומלץ לבחור ציפור שנפוצה באזור מגוריך וקל לצפות בה.
 
לסיכום זה מבוא קצר לאחד מהמפתחות המשמעותיים ביותר להכרות עם עולם בע"ח.
אתם מוזמנים להקשיב לקולות ציפורים נפוצות במדור קולות הציפורים באתר.
ניפרד בשירת הטרטוריה המסתלסלת של הגדרון.