מקום מפגש

מלאכות למה ? - מחשבות לאחר שיחה עם קנו גנדי

מהטמה גנדי טוויה

מלאכות מסורתיות תמיד הדהדו עמוק בתוכי אך לא תמיד יכולתי לתת לזה הסבר. כילד, המלאכות נראו כמו מסע קניות צעצועים מהטבע . כשהייתי נער  - המוטיבציה לעשייה בערה מתוך תחושת מועקה שהסרטים ההוליוודיים העניקו לי כהכנה ליום בו העולם הפוסטמודרני יקרוס וכולנו נצטרך לתקופת האבן. כשמצאתי לעצמי דרך אידאולוגית, המלאכות נתנו לי "תעודת הכשר " להניח את דעתי על כך שאני מייצר דברים "אקולוגים " ואולי הרגשתי גם יותר שקט בכך שלשעה קלה אני לא שותף לאסונות הסביבתיים מבית המלאכה של הקהילה גלובאלית.

קרא עוד...

טאבון פרנה מרוקאי

טאבון פרנה

 

בשכונת נווה חיים שבחדרה, בפינה לא מוכרת הנמצאת בחלקה הצפוני של השכונה וגובל עם החולות של חפציבה  יש רחוב מיוחד של משפחה מורחבת מרוקאית עם סיפור מיוחד.

משקי העזר שבן גוריון ראה בחזונו שיהיו לכל עולה על מנת לכלכל את משפחתו כאן הצליחו לשגשג בימי קום המדינה המשקים היו מלאי תנובות.

קרא עוד...

כריה חפורה - מדורה מיוחדת לאדמה חולית

 כירה חפורה

בור המדורה של הערב הוא תמיד נושא לשיחה עסיסי בין טיילים צעירים וותיקים כאחד .

אל המדורה יש תמיד מין יחסי אהבה שינאה , בין המשיכה לאור ולחומה של המדורה

ולתבשילים הנפלאים שהיא מבשלת לנו לבין העשן האינסופי שסובב סביב הסיר ומעשן את כל מי שמנסה להתקרב .

 

קרא עוד...

מטפונה - אפיית עוף בתנור שדה בדואי

   מטפונה

בשעה שהאש בערה מעל אבן הגולל רק יכולנו לדמיין את החלום שנברא שם בין רגבי האדמה .

קילוף עדין של שכבת האדמה מעל הבור העלתה חום וניחוחות עסיסיים לאוויר הלילה הסתווי.

ובין הגחלים שכבה לה ארוחה עשירה בחלבונים עסיסיים שמלאה את קיבותינו בשמחה גדולה .

מאותה שימחה ניראה לי שיכולתי להביט בעיניים לאותם ציידים שסיר הבשר אינו מכביד ומעייף

את שגרת הצלחת אלה מביא התרגשות שמחה וחלבונים ייקרי ערך לאחר יום צייד מפרך.

 

קרא עוד...

שום ודלעת במרק תרבויות

שום תרבויות

בעוד אני מעיין בספרים על תרבות החומר האינדיאניות, מתנגן בתוכי חליל הניי העיראקי ומסרב לעזוב. כן, ניסיתי להיות אינדיאני. לא עם נוצות אלא כזה שחי חיי תרבות הרמוניים עם כולם ובייחוד עם הטבע ,ניסיתי לחפש רוחניות נקייה מכל עבר או עול של ההיסטוריה המגואלת בדם החברה שלנו. אבל שוב ניגון העוד במונית שרות בחזרה מסוף שבוע ביער הניע בי משהו הרבה יותר עמוק מכל צלילי הדיג'ירידו שרקדתי לצלילם ביער .גם הארוחות השלוות והמענגות ביותר ביער עם כל האוכל האורגני בעולם, לא הצליחו לענג אותי כמו ארוחה מביצים וחצילים לא אורגניים שבושלו בסיר אלומיניום בבית סבתא בלב רמת גן.

קרא עוד...

בניית מדורה ללא סולר ונייר טואלט

מדורה

ביום קיץ בצהרי היום הדלקת מדורה הינה מלאכה פשוטה. כל גפרור מעורר את תשוקת העשבים  לבערה. אך לעתים קרובות רוח גשם ולחות יכולים לעשות את מלאכת בניית המדורה למתישה עד מאוד. אחד מאותם ימים התחיל בהשתלמות של חוגי הסיירות בהובלת דני מדור לפני כעשר שנים .היה זה אחר הצהריים גשום למדי בשפלת יהודה ובין אותם טיפות חבורת מדריכים מנסים להדליק אש שבתקווה תוכל לחמם את הלילה הלח. חיפשנו חומר יבש להדלקת המדורה אך לשווא כל הזרדים העשבים  היו מלאים במים.

קרא עוד...

קומקום התה העיראקי

קומקום תה עיראקי
 
תמצית התה החזקה עם הנענע שמלווה את טעם ימי החורף  אצל בבית סבא וסבתא שברמת גן   כנראה צרב בתודעתי איכות תה כשניראה אף כוס עם תיון לא תוכל להשתוות לה .

שנים ניסיתי ללמוד ממיטב מורי ומדריכי כיצד להכין תה מוצלח. היו כאלה שמרתיחים את המים ולאחר מכן מערבבים את הכל ביחד, היו אחרים שהרתיחו את הכל מראש והיו גם כאלה שזרקו שתי עלה נענע לכוס מים חמים.

קרא עוד...