מקום מפגש

חליל רועים

חליל דרוזי

אף פעם לא הייתי איזה מוזיקאי, אך תמיד אהבתי לקשקש בחליל מפלסטיק שנשאר לי משיעורי מוזיקה של כיתה ד. מדי פעם ניסיתי לבנות חלילים מקנים ע"פ תמונות, או מחיקוי חלילים קנויים מהמזרח הרחוק – אך כל הנשיפות היו לשווא. לבסוף נאלצתי לחזור לחלילי במבוק שקניתי בשוק של דליית אל כרמל ולטעמה המר של הלכה שנמרחה עליהם . יום קניות בחדרה הביא אותי לחנות האתיופית של אטלה, שם ראיתי לראשונה את החליל האתיופי היפה בפשטותו. פניתי לחברי, גטה זמנה, שהיה מכין חלילים כאלה כשהיה רועה באתיופיה, כדי שננסה לשחזר את המלאכה.

לקח לי זמן לאזור אומץ ולנסות לבנות חליל משלי ואת האומץ קיבלתי ברגע שהחלטתי לוותר על חליל עם סולם צלילים מכוון. ניזכרתי בשיר של רבי נחמן מברסלב - “דע לך שלכל רועה ורועה יש לו ניגון משלו "- וכנראה גם סולם משלו...

הצליל הנקי  של החליל הוביל אותי למעגל של למידה ועשייה, שאת תוצאותיה אני מביא כאן לפניכם:

התחלתי בחליל האתיופי :

החליל הנו קנה, הפתוח בצד אחד ועליו שורה של חורים, כשהראשון בהם הינו חור הנשיפה. לשם כך מצאתי קנה ישר ורחב וזאת על מנת לקבל צליל עמוק כמו שאני אוהב.

שברתי את המחיצות הפנימיות בעזרת ברזל בנין באורך המתאים . 

בעזרת שופין עגול (ניתן להשתמש בכל ברזל בקוטר המתאים) יצרתי את החורים בקנה.

חור הנשיפה הינו החלק שבו האוויר שאנו נושפים פוגש במחיצה בעלת זווית חדה, שגורמת לאוויר לרטוט בקנה ובכך ליצור את הצליל של החליל.

חורי האצבעות הם אלו שמאריכים ומקצרים את הדרך בה האוויר עובר בחליל ובכך משנים את הצליל בהתאם.

מכאן ניגשתי לשרטט על החליל את מיקום החורים.

את פתח הנשיפה נציב בתחילת החליל ואת חורי האצבעות נציב במרחק נוח לידיים מפתח הנשיפה. סימנתי אותם אחד אחרי השני במרחקים שווים, הגדולים מרוחב אצבע (שישה במספר בחליל המסורתי).

על מנת ליצור סולם מדויק, אנו צריכים תבנית מוכנה של קוטר, אורך ומרחקי אצבעות. עד כה לא צברתי מספיק ניסיון על מנת לבצע כוונון שכזה – אשמח לשתף פעולה, אם יש מוזיקאי שמוכן לסייע בכך.

מכאן עברתי לשלב המרגש של קדיחת החורים לתוך העץ.

ניתן ליצור את החורים בעזרת סכין או מקדח, אך הדרך האלגנטית והטובה ביותר הנה שריפה של החור.

לשלב זה נכין מקור אש, את השופין העגול ומקום יציב להחזקת החליל. נתחיל לחמם את הברזל עד שיאדים ואז נשים את החליל במקום היציב שהכנו מבעוד מועד ונניח את השופין עם טיפה לחץ על מנת שישרוף את החורים. את חור הנשיפה עשיתי בצורה אליפטית מעט. את חורי האצבעות ניתן להגדיל על מנת לאפשר שליטה בחצאי טונים.

עכשיו, אחרי שניקתי את החליל מכל הלכלוך ושאריות סיבית שהיו בתוכו - אם במקל או בנייר שיוף, יכולתי להתפנות לחלק החשוב ביותר בחליל שהוא יצירת הזווית בחור הנשיפה.

אם אתם מנסים לבנות חליל בעקבותי סביר להניח כי כבר עכשיו תוכלו ליצור צליל נאה, אך אם תיצרו זווית חדה בצד של החור הפונה לכיוון הנשיפה הצליל יהיה חלק וברור יותר ויהיה לכם יותר קל לשלוט באוקטבות השונות של החליל.

החליל האתיופי הנו מרשים ותענוג גדול לנגן בו, אך כמחנך חיפשתי משהו שגם ילדים יוכלו לחלל בו בכיף. כאן הטיול המשפחתי לפקיעין הפגיש אותי ביום סתווי וגשום במכוורת הבוסתן עם צליל מוכר. 

זה היה חליל דרוזי עם פייה מקצה של קנה, מגולף לרטיטה, הוא הסבא העתיק של הקלרינט והסקסופון שבו התנודות של האוויר נוצרות מהלחץ של האוויר הנכנס לתוך הקנה והעלה שדוחף אותו שוב בחזרה למטה .

חליל דרוזי

החליל הדרוזי מורכב משני קנים. האחד נותן צליל מונוטוני והשני נותן את הסולם. נאמר לי כי חליל זה נקנה בשפרעם אצל בעל מלאכה שטרם איתרתי.

את החיבור בין שני הקנים נעשה ע"י דונג דבורים - חומר שאינו זמין לי במיוחד, לכן  אלתרתי בבית חיבור מגולף שעושה את העבודה בצורה טובה למדי .

הפייה קלה מאוד להכנה. לוקחים קנה דק יחסית על מנת שנוכל ליצור ממנו עלה גמיש מספיק כדי שיוכל להתנדנד.

ניצור חריץ במרחק של 3-3.5 ס"מ מהקצה וניכנס בגילוף עם סכין דקה לאורך הקנה, כמעט עד לקצה .

הכנת חליל

נרים את הלשונית וננסה לנשוף (חזק). בד"כ יש צורך להוריד ממנה כמה שכבות בעדינות עם הסכין,

על מנת שתקבל גמישות מספקת להפקת צליל נעים, ללא מאמץ מיוחד.