מקום מפגש

אירוס הארגמן בשכונת גבעת אולגה

הוא נקרא על שם אלת הקשת בענן, סמל האצולה הצרפתי, סמל הצופים וסמל החברה להגנת הטבע. את כל התארים הללו מחזיקה המשפחה היפיפיה של פרחי אירוס ההיכל. בתוכם במישור החוף צומח לו מין אנדמי (מקומי) המכונה בשם אירוס האגמן. המין המדובר שבעבר שלט על טריטוריה מכובדת מגדרה לחדרההיום בקושי שורד בתוך ים מגדלי הבטון של ערי החוף. הפריחה מתחילה ממש בסוף חודש ינואר כולם מוזמנים לראות…….


איפה הוא פורח?

עד לא ממזמן האוכלוסייה הטבעית הצפונית ביותר בעולם ישבה בתל זומרה שעל כביש 65. מסיבה לא ברורה בלילה אחד נגנבו כל האירוסים מהשטח. והאירוסים של גבעת אולגה הפכו להיות הקבוצה הצפונית ביותר בעולם של מין זה. ישנם 3 אוכלוסיות בשדות השכונה שתיים מהן בתחום שמורת הטבע גדור והגדולה והיפה מכולם נמצאת ממש מעל גן השעשועים של עין הים.

 

קצת היסטוריה

לאחרונה נתקלתי  באתר של מוזיאון החאן . שם הם מספרים על  האירוסים של אבשלום פיינברג .לפי הסיפור אבשלום היה מגדל אירוסים בחצר הבית ובעת ביקורו של  הברון  רוטשילד בחדרה ניתן לו עציץ של "אירוסים שחורים". והיום כל מי שיבקר בבית אבשלום פיינברג יוכל להנות מהעיטור על קירות הבית של אירוס הארגמן .זה מרגש לראות כיצד האירוס היה חלק מהבניה של הקשר בין החלוצים לטבע הארץ.

1-P1010296
 

ביולוגיה


האירוס בניגוד להרבה פרחים אחרים אינו מציע צוף או אבקנים בתמורה להאבקה. אלה אתר לינה לדבורי בר בימי החורף הקרים. הצבע הכהה של הפרח מסייע להם להתחמם מהר יותר בשעות הבוקר המוקדמות. הדבורים זוכות למלון מחומם והפרח זוכה להאבקה יעילה.  

 דבורה מידרונית ואירוס הארגמן

 מחקר קהילתי

בקבוצות החקר של  סיירי החולות אנו עוקבים מזה ארבע שנים אחר קבוצות האירוסים שלנו. מחקר של תלמידי ביה"ס שילה מראה כי יש  לנו כיום 71 קבוצות אירוסים בגבעה וניכר בגרף שרוב האוכלוסייה צעירה למדי. אם הקצב נביטה הזה ימשך תהיה לנו שמורת אירוסים נכבדת בעתיד הלא רחוק...

 graph