מקום מפגש

מצלמות שביל

 
שועל מצלמת שביל
 

כל חובב טבע חושק בכל טיול למפגש אינטימי עם חיות הבר. אך הדבר לרוב לא מזדמן בגלל שעות פעילות שונות, חששנות החיות ולפעמים החיות פשוט לא שם.

מצלמות השביל שפותחו במקור ככלי לציידים משמשות כיום במגוון רחב של מחקרים לא פולשניים בשמירת טבע החל מניטור של מינים נדירים ועד למחקרים התנהגותיים של ציפורי שיר.

עבור החובבים משמשת המצלמה מבט עמוק ואינטימי לחיי חיות הבר ללא הפרעה לשגרת חייהם.

אני משתמש בהם מזה שש שנים במחקר הקהילתי "סיירי החולות" בשכונת גבעת אולגה ובטיולים אני לוקח את המצלמה קלה וניתן לסחוב אותה בתיק לכל מקום.

.

אז מה זה מצלמת שביל:

זו מצלמה שמחוברת לחישן אינפרה אדום המנטר שינויים בתמונה הטרמית של הסביבה. כאשר המערכת מאתרת שינוי שכזה המצלמה מתעוררת ומתחילה לצלם. למצלמות כמות סוללות שמספיקה לרוב לשנה שלמה במצב המתנה, קופסא עמידה שמגנה עליה מפגעי מזג האוויר ונורות הבזק חזקות.


מאפיינים ייחודיים:

 • מודם סלולרי- מאפשר למצלמה לשלוח מסרון או דוא"ל על כל תמונה שמצטלמת במצלמה. היתרון הוא במידע שמגיע בזמן אמת החיסרון הוא במחיר ובזמן סוללה.

 • הבזק מכוסה - ישנם הבזקים מכוסים באופן מלא והבזקים המכוסים חלקית משמעות הכיסוי היא  שההבזק אור שיוצא מהמצלמה בעת הצילום בחושך אינו נראה לעיין. היתרון הוא בעיקר במניעה מעוברי אורח להבחין במצלמה וזה גם מונע הטרדה מיותרת של החיה. החיסרון הוא בהגבלה בצילום בגווני אפור בלילה.

בתמונה השוואה בין הבזק לבן להבזק מוכסה.

בנוסף ניתן למצוא הבדלים במצלמות במהירות הצילום, טווח הגילוי, טווח ההבזק, ואיכות התמונה.


כיצד להציב את המצלמה:

  • יש לאתר מקום מוצלח ע"י איתור עקבות טריות. מומלץ לחפש מקום שהחיה תתעכב בו מעבר גדר/ תחנת הרחה.

  • גובה המצלמה צריך להיות בגובה הכתפיים של החיה אתם רוצים לצלם.

  • מומלץ לשמור על מרחק מהאדמה על מנת לא לקבל החזרי אור בלילה.

  • יש לאתר מקום יציב להצבה.במקור המצלמות נבנו להצבה על עצים ישרים( מה שלא כלכך נפוץ בארצנו)  אני משתמש בחצובה/ ברזל בניין שתוקעים בקרקע.

  • מומלץ להוריד ענפים ועשבים מחזית המצלמה. אחרת רוח קלה עשוייה לגמור את הסוללות ביום וחצי עם  800 תמונות של עשבים מתנדנדים.

  • בהצבה על שביל יש להפנות את פני המצלמה לכיוון ההליכה על מנת לספק למצלמה מספיק זמן לאתר את החיה.


 

מה המצלמה שמתאימה לי?


 • אם אתה חובב טבע המעוניין במצלמה זולה ופשוטה לצלם את השועל השכונתי ניתן למצוא מצלמות מוצלחות באינטרנט במחירים של עד 150 דולר דגם מומלץ: Browning Strike Force HD PRO. מצלמה זולה באיכות מעולה. משמשת לניטור אקולוגי במגוון גופים בארץ ומקבלת דירוג גבוהה בכל האתרים המקצועיים.

 

לקריאה נוספת:


http://www.trailcampro.com/