מקום מפגש

עקבות בשלג

זאב עקבות בשלג

 

החוויה הקצרה שהסערות בארץ מספקות בעולם הקפוא מזמנות הזדמנויות במצע מיוחד ודינאמי. מאמר זה נועד לתת טעימה מהעולם של הגששות בשלג.

 

שינויים במצבי הצבירה

על מנת להבין את העקבות בשלג עלינו קודם כל להכיר בכך שהשלג מצע דינמי ומשתנה לאורך היממה.כשהוא יורד מהשמים הוא פריך וקל ומתנהג כמו חול, כשהוא מתחמם בשמש הוא נהפך ל"ברד" מימי ובלילה הרוח מעיפה את השלג הפריך ומקפיאה את מה שהפשיר במהלך היום.

 

זיהוי העקבה 

בשלג רך גם חתול יכול לשקוע עד הכתף. לא נדיר לראות עקבה של תן ששקע כמה סנטימטרים בשלג  ולו אצבע חמישית שבד"כ אינה מוטבעת על הקרקע  אלה רק במצבי ריצה קיצוניים.

אם העקבה יושבת עמוק בתוך השלג הרך ניתן להכניס את היד ולחוש בטופוגרפיה של העקבה. ומנגד על שלג קפוא אפילו חזיר בר במשקל 150 ק"ג לא מצליח להטביע את פרסתו.

בגלל ההמסה שיוצרת הנגיעה של כף הרגל בשלג לרוב לא ניתן להבחין בברור אלה רק קווי המתאר. ( בתמונה עקבת גירית ).

 

 

עקבות גירית בשלג

 

דגם ההליכה

המרחקים בין צעד לצעד הם מאפיינים חשובים לזיהוי החיה בשלג.

בתמונה ניתן לראות עקבות דלק סלעים Martes foina שאת מבנה העקבה כמעט שלא רואים אך מאוד ניכר הדגם האופייני של משפחת הסמוריים 2X4 .

הדגם הינו למעשה (bound) שבו הרגליים האחוריות מוטבעות הישר על הרגליים הקדמיות ונוצר רושם של 2 עקבות בכל תנועה שנרמת בקרקע.

 

martes foina snow bound

 

לעיתים השלג כל כך רך שאפילו טביעות הכנפיים מוטבעות על השלג. ( בתמונה כנפי חוגלות).

 

 snow chukar

 

 

גששות בשלג

 

השלג מאפשר ללכת בעקבות החיה בקלות. ניתן לראות היטב את דגם ההליכה ואת צורת ומבנה השביל של כל חיה.

סיור ביער אודם חשף בפני כיצד חזירי הבר והגיריות נעים בקווים ישרים בין העצים. ולעומתם הדלקים מקפצים על גדרות האבן המושלגים בעקבות יערונים שחוטאים ביציאה לשיחור מזון מתוך גדרות אבני הבזלת.

 

עקבות תבליט

כשהחיה הולכת על השלג הרגל דוחסת את המצע ומפשירה את השכבה העליונה. וכשהלילה מגיע ופנים העקבה קופא והשלג הרך שמסביב נאכל ע"י הרוח הקרה שיורדת

מראש ההר ,נוצר תהליך שלמעשה מוציא את פני העקבה מעל פני השלג . וכך נוצרות עקבות שבולטות על פני השטח.

בתמונה עקבות ריצה של כלבי מהחרמון.ניתן לראות את כיוון הרוח שהסירה את השלג הרך במהחלך הלילה.

 

עקבות שלג תבליט