מקום מפגש

ספרי גששות מומלצים לקורא הישראלי

book shelf tracks

בימים אלו ממש עולה גל חדש של מגדירי עקבות וספרי גששות משובחים שמתפרסמים מדי שנה. בכתבה זו אנסה להמליץ על החשובים שבניהם לקורא הישראלי הן כבסיס ידע  והן כמגדירים מתמחים.

ספרי רקע:

 1. הספר של Libenberg חוקר הגששות מדרום אפריקה Art of tracking: the origen of scince מהווה בסיס חשוב לכל מי שרוצה מבוא לנושא זמין להורדה בחינם מאתר ה Cybertracker.
 2. שלושת המגדירים של Elbroch נחשבים לספרי מופת בתחום אני אני ממליץ לקורא הישראלי את ספר היונקים שלו Mamales tracks & sings אפילו רק בשביל פרקי המבוא לכל נושא. יש לציין גם את Birds tracks & sings ואת Animal skulls - ספרים מאוד מושקעים אך יש להם אלטרנטיבות מקומיות.  
 3. הספר Track & sings of Reptiles של Tyzac משלים את העבודה של Elbroch בעקבות הזוחלים.
 4. והספר Tracks & sings of Insects של של Eisenman ו Charney כספר משלים לעולם החרקים.

ספרות על בע"ח מקומיים:

לאירופה ספרות רבה בתחום אם כי לא אחידה באיכות הכתיבה יש שתי ספרים מלאים טובים.

 1. Penberg מפרסם את ספרו Animals Tracks and Sings כיום היום תחת המלצה של ה BBC ספר מקיף עם פירוט עקבות דגמי תנועה וסימני שדה במגוון רחב של מינים.
 2. ספר מקיף Animals Tracks, Trails and Signs נוסף מסדרת Hemlyn guides של Brown עם איורים פחות מוצלחים.
 3. הספר The Art of Tracking Animals הפולני של Jedrezjewski ו Sidrovich נותן תמונות מעולות והתייחסות לסימני שדה ודגמי תנועה.
 4. להגדרת עקבות אני ממליץ על הספרים מעולים של Galan הספרדי.
 5.  ספר מעולה על עקבות ציפורים אירופאיות Tracks & sings of the Birds of Britain & Europei של Broun, Fegerson, Lawrence ן Lee.

מאפריקה יש לנו מגדיר וותיק ומגדיר חדש:

 1. המגדיר המדויק להפליא A Field Guide to the Animal Tracks of Southern Africa של Librnberg ניתן לרכישה או להורדה  מהאינטרנט.
 2. Trackers menual החדש של Heaver שנותן גם צילומי גללים והתייחסות לדגמי התנועה וסימני שדה נוספים.

לחובבי מדפסת עקבות יש סיפרון קצר ויפה Track Plates for Mammals שמלמד את כל התורה על רגל אחת.

כל המגדירים הללו נותנים מענה לבע"ח ממוצא פלאו-ארקטי ואפריקאי אך אין מענה למינים ממוצא אוריינטלי. יש לזכור כי התזונה וההתנהגות של בע"ח משתנה ממקום למקום.

מהארץ אני נשען על עבודתו של בני שלמון במגדיר יונקים מהוצאת כתר ובחוברת עקבות בחול של עזיז סובח שניתנת לרכישה בחנויות רשות הטבע והגנים. בקרוב יצא לאור מדריך כיס מקצועי שבנינו עם צבא להגנת הטבע. המדריך כולל איורי עקבות, דגמי תנועה וגללים. ומידות בטווח ולא בערך ממוצע ובתקווה שבעתיד נוכל להוציא מגדיר עקבות מלא.