מקום מפגש

אתגרים לתנועה בחולות -בראי העקבות

SAND MOOVMENT 1

החולות הנודדים הם  בית למגוון  יונקים, עופות, זוחלים, ופרוקי רגליים שהצליחו להתאקלם בסביבה מיוחדת זו. גרגירי החול של מישור החוף והנגב מורכבים מגבישי קוורץ וקלציט הגדולים מ 0.6 מ"מ. בשל גודלם המים אינם מצליחים ללכד אותם והחללים בשכבה העליונה מתייבשים במהירות. כל אלו גורמים לשלושה אתגרים עיקריים לתנועה של בע"ח בחולות:

תנועה

החול נע בנקל אם על ידי הרוח או על ידי רגלי ההולכים עליהם. דבר זה מוריד את יעילות התנועה בכך שחלק מהאנרגיה המושקעת בתנועה הופכת  לתנועה של החול. רואים תופעה זו בבירור בעקבות של חיות שאינן מותאמות לחול  כמו החוגלה והצבי בתמונה בכותרת . רואים החוגלה והצבי מתקשים לטפס על הדיונה והרגל שוקעת בחול.

כיסוי

הקושי השני הוא מהעובדה שהרבה מהמזון הזמין בבית גידול זה מתכסה או חבוי בחול אם בשל הסעת החול על ידיד הרוח  או בגלל הצורך להסתתר מהסביבה הקיצונית או מטורפים.

חישוף

מצד שלישי  קשה להסתתר בחולות לאורך זמן. תנועת החול תחשוף מחסות בנקל. בימי חורף יתכן שמאורה בטוחה תיחשף תוך מספר שעות לחלוטין. ישנם מגוון מינים גדול שאימצו דרכים שונות ומשונות להתמודדות עם אתגרי החיים בחולות. אך ניתן לצייר מספר קווים הדומים גם באם מדובר במחלקות שונות לגמרי.

הגדלת שטח הפנים

כפתרון לתנועה בחול ישנם התמודדויות פיזיולוגיות כגון הגדלת שטח הפנים בו הגוף נוגע בחול. ניתן לראות כי רבים מרגלי היונקים הקטנים/בינוניים החיים בחולות בעלי רגליים שעירות למדי. הטענה הרווחת אומרת שזה נועד לבודד את הגוף מהחול. אך רוב היונקים הללו נעים בלילה כאשר הטמפרטורות של החול מגיעות לטווח סביר. כך לשועל פנק, שועלים מצוי (Vulpes vulpes) שועל חולות (Vuples rueppelli) , חתול חולות  (Felis margarita) ארנבת השדה (Lepus capensis), גרבלים (Gerbillinae) ירבועיים (Dipodidae)ואף מספר פרוקי רגליים משתמשים בהתאמה זו.

SAND MOOVMENT 3

לעומתם מספר יונקים וזוחלים בחרו להגדיל את שטח הפנים שנוגע בקרקע על ידי הגדלה של כפות הרגליים. כמו הגמל הראם והשנונית.

SAND MOOVMENT 2

נחשים נעים בתנועה לוליינית כגל עומד העובר בין 2-3  נקודות שהנחש מעגן את עצמו לאדמה/ לחפץ על מנת לנוע קדימה. בחול תנועה זו אינה יעילה. הנחשים מתמודדים עם הבעיה על ידי התאמה / שינוי דגם התנועה. נחש חולות למשל שומר על מגע של כל הגוף עם החול , גם הפרופיל המשולש של גופו תורם לכך. תנועת הסינוס המושלמת האופיינית למין זה נשמרת  אפילו בשיפועים חדים.

לעומתו העכנים מצאו דגם תנועה אחר לגמרי ובמקום גל עומד הם משתמשים בתנועה צידית בה הם למעשה מגלגלים את הגוף על החול כמו טנק הנע על "זחל". בכך נפרס המשקל על החול בצורה שווה ורחבה והתנועה הזו מוגדרת כיום כתנועת הנחש המהירה ביותר בחולות.

SAND MOOVMENT 7

 

תנועה מהירה

החישוף הגדול  גורם למספר מינים להשתמש בתנועה מהירה כפיצוי למחסור במחסה. כך אפשר להבדיל בין גרביל ערבה לגרביל דרומי על ידי אורך הצעד. הירבועים אף יגדילו וינתרו למרחקים של עד  מטר.

SAND MOOVMENT 4

תנועה בתוך החול

מספר מינים חבבי חולות מובהקים מצאו את התנועה מתחת לקרקע בטוחה יותר. התנועה מתחת לקרקע אינה מובנת מאליה. על מנת לבצע אותה הם צריכים להיענות לחוקי הפיזיקה של החול. על מנת "להנזיל" את החול יש לנועה בקצב  בתדירות של 0.6 הרץ. רק תנועה בקצב זה גורמת לחלקיקי החול להחליק אחד על השני ולהתנהג כנוזל. זחלים של זבובי רחף, חומטים כגון נחושית החולות, נחושית עינונית והגדול מכולם החומט הרפואי משתמשים באותה אסטרטגיה של תנועה בסינוס קבוע.

SAND MOOVMENT 9

פרוקי רגליים אחרים כארינמל ותיקן-חול נעים על ידיד הנזלת החול  על ידי הרעדה של חול מסביבם.

SAND MOOVMENT 10

מציאת מחסה בתוך החול

העובדה כי קל לחפור בחול מאפשרת לחפור מחסה בקלות. ניתן לזהות אותם על פי צורתם ומבנה ההוצאה של החול. חיפושיות מוציאות חול במבנה לוטוס אופייני, נמלים ועכבישים מוציאים את החול על ידי לכידתו בהפרשות מגופם. על פי קוטר המאורה אפשר לנחש מי חפר אותה אך לא מי מתגורר בה.

SAND MOOVMENT 6

שיחור מזון בתוך החול

המזון המסתתר מתחת לקרקע גורם לכך שרבים הם המינים שמשחרים מזון על ידי חפירה או התחפרות בחול. גם שועלים עורבים וכרוונים שאינם בע"ח חובבי חולות מובהקים משתמשים בעובדה שקל להסיר את כיסוי החול על מנת לאתר את טרפם.  מכרסמים רבים אף חופרים מסביב לצמחים על מנת לאתר זרעים שנפלו והתכסו. הנחושיות, חומט רפואי ונחש חולות ממש מתחפרים בקרקע על מנת לחפש  טרפם. בנחש חולות אף ניתן לראות כיצד הוא מריח את החול לפני הבחירה של המקום בו הוא יתחפר .

 

יגדילו לעשות מינים חובבי חולות שאף יבנו מלכודות ומארבים בתוך החול כך אפשר לזהות את המלכודות המהונדסות היטב של הארינמל ואת המארבים של העכנים מחוץ למאורות הגרבילים.

SAND MOOVMENT 11